Sněhové království
  - Rok 2003
        Autoři soch
        Fotografie
        Fotografie 1
        O průběhu akce
        Média o akci
   
   
   
   
   
   
 
 
 
 

 O průběhu Sněhového království 2003

   
Sněhové království 2003, 
které se konalo od čtvrtku 9.1. do neděle 12.1.2003 
v Beskydech na hřebeni lyžařského areálu Pustevny   
   
   

Od čtvrtku 9.1. do neděle 12.1.2003 pracovalo na hřebeni beskydských Pusteven 15 osob na jedenácti sochařských dílech. K tomu na jedné ze soch pracovalo asi 30 dětí s rodiči a pedagogy ze soukromé ZŠ Sedmikráska o.p.s. 
 

Opět se sešli velmi kvalitní umělci, kteří vytvořili jak abstraktní tak realistická díla. Kvalita zpracování soch byla velmi vysoká a to i umělců, kteří s tímto materiálem pracovali poprvé. Většině se podařilo zvládnout i velikost materiálu (nejmenší průměr 3 m x výška 2,5 m představuje 17m3 a přibližně 8 tun hmoty) což při teplotě pohybující se mezi -18 až -5 °C představovalo i velké fyzické vydání. 
 

Největšímu diváckému zájmu se těšili "Medvědi" od Evy Stodůlkové, "Drak" od dětí ze soukromé ZŠ Sedmikráska (letos poprvé se účastnili děti ), jediná barevná socha a to "Klaun s míčem" od Dagmar Hrabalové a ledová "bysta ženy" od Radima Surmy. Z uměleckého hlediska byla skvělá "Mohyla" s ledovými vitrážemi od Marie Fulkové, "Žena" od Tomáše hřivnáče a "Uzel na kapesníku" od Mirka Pošvice. 
 

Poprvé se dělaly i ledové sochy. Radim Surma, který se do toho vrhnul na plno již v sobotu, si vybral místo pro umístnění ledového bloku (100 x 50 x 20 cm) přímo na zadní straně "Sněhového baru" což přesně korespondovalo se záměrem pořadatelů. Na druhé straně neměl klid na práci, protože dělal dílo, které lidé byli schopni poznat a místo bylo v nejfrekventovanější části Pusteven. Takže se mnohdy nemohl dostat ani k vlastní soše což v neděli platilo téměř u všech. Vyfotit si vlastní dílo bez dalších lidí bylo nemožné. 
 

Byli jsme rádi, že se naše akce stala i mediálně zajímavou a ve všech hlavních zpravodajstvích českých TV a slovenské JOJ-ky byly poměrně dlouhé a kvalitní vstupy. To samé platí o tisku. 
 

Další ledové sochy dělali Honza Komárek a Dušan Filip Škrášek, kteří zvolili jinou techniku tvorby než Radek a v jejich abstraktních dílech se na konci krásně zrcadlilo a lámalo světlo. 
 

Celkový počet soch byl dvojnásobný proti roku 2002 a téměř trojnásobný proti prvním ročníkům. Počasí vyšlo skvěle a sochy byly k poznání ještě po 4 týdnech což se ještě nikdy nestalo. Bohužel se na nich spíše než vlivy počasí podepsali návštěvníci hor. Děti lozily po všech dílech jako po prolézačkách a to i po těch u kterých jsme si mysleli že je to nemožné. Nicméně jestliže sochy během prvního víkendu vidělo podle střízlivého odhadu 15.000 návštěvníků tak za měsíc to mohlo být cca 40.000 návštěvníků. Akci vidělo také asi 5 milionů TV diváků. Celkově akce letos překonala očekávání pořadatelů jak v úrovni, tak ve velikosti a pro další ročník nasadila až nebezpečně vysokou laťku. 

Děkujeme všem účastníkům a sponzorům a těšíme se na shledanou