Výstavy
  - Valaška
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
 
 
                            Valaška
  
Rozhovor s TV     Oficiální měření valašky     Valaška
  
Valaška

Největší „Valaška“ na světě !
„Valašku“ vyrobil Miroslav Hrabal. Představena veřejnosti byla v pondělí 15.7.2002 v 19.00 hodin v RS Bučina na Dolní Bečvě, kde byla vyrobena a je trvale vystavena.
Oficiální přeměření provedl rozhodčí z Agentury Dobrý den z Pelhřimova, která se stará o českou část Guinessovy knihy rekordů.

Celek má parametry:
Celková výška 413 cm
Výška železné části 118 cm
Celková váha  56 kg
Valaška je složena ze dvou částí : 1 - toporo
2 - sekera
  Valaška s autorem a výrobcem   Certifikát
Toporo valašky

Toporo je vyrobeno ze tří fošen, zařezaných do základního tvaru. Takto upravené fošny jsou slepeny pomocí truhlářského lepidla a svěrek v jediný celek konického tvaru. 

Potom byl opracován hrubý tvar ruční hoblovkou. Když byl tvar topora hotový, přišlo na řadu broušení. Nejprve hrubým plátnem se zakulacovaly hrany a pak jemnějším se čistil povrch. Po zaspárování prasklin a spár a přebroušení, se valaška nalakovala. 

Sekera je vyrobena z ocelového plechu o síle 2.5 mm. Pro výrobu bylo potřeba nejprve zhotovit papírovou šablonu, která se vyzkoušela na toporo, aby byl vidět výsledný tvar a proporce celku. Poté se vystřihl plášť a svařil (celkem 4,5 m sváru). Výsledná sekera se ještě vyplnila PUR pěnou, aby se zamezilo přílišnému zvonění při poklepu.

    Foto u valašky
Měření valašky Nakonec se vypálil nápis a spojily se obě části dohromady.   

Celková fyzická práce na výrobě valašky trvala 120 hodin.
  
Guláš na akci     Měření valašky     \připevňování valašky na zeď